Субота, 18.01.2025, 06:50
YARMARKA ua
Приветствую Вас Гість | Сайт оптимізовано для перегляду в Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera...



RSS

Подпишитесь на обновления на e-mail


Главная » Файлы » Полезные советы


Важкі гроші
Жмите здесь!!!
Жмите здесь!!!

Важкі гроші !!!


Бувають легкі гроші, а бувають важкі. У тому числі буквально. Наприклад, раї і ренг - традиційні гроші островів Яп, що входять до складу Федеративні Штатів Мікронезії. Це величезні - до чотирьох метрів у діаметрі - кам'яні кільця, привезені в незапам'ятних часів з островів Палау (на Яп просто ніде взяти стільки каменю). Остров'яни використовують ці камінці в якості розрахункового засобу не менше двох тисяч років. Щоправда, сьогодні для повсякденних побутових розрахунків вони частіше користуються американськими доларами і американським ж пивом Budweiser, але серйозні платежі - покупка нерухомості, худоби, сплата викупу за наречену - як і раніше здійснюються шляхом зміни власників кам'яних кругляків. Так, сьогодні кам'яні гроші нікуди особливо не носять (все-таки найважчі з них важать до чотирьох тонн). Оскільки кам'яних грошей на островах Яп відносно небагато - всього близько 6800 штук - жителі чудово знають, кому який з них належить, і каміння переходять, образно висловлюючись, з кишені в кишеню, не покидаючи місць своєї столітньої дислокації.

Проте ще в XIX столітті і навіть на початку XX-го раї носили від хати до хати. Дірка в середині кожної кам'яної монети як раз для цього, в неї просовували держаки для перенесення.

У кожного япського каменю своя історія. Більшість з них добували на Палау і транспортувалися на Яп на каное, а це 450 кілометрів! Як говориться, оцініть спосіб доставки. Самі остров'яни цінують. Чим складніше було доставити камінь, тим він цінніший. Якщо в ході транспортування каменю хто-небудь загинув - це особливо добре: такий камінь - ціле багатство! А ось каміння, доставку яких налагодив на острів в 1874 році заповзятливий ірландський авантюрист Девід О'Кіф, вирішивши, що це легкий спосіб розбагатіти, майже нічого не варті: саме тому, що доставляв їх ірландець на великому кораблі з великою командою і лебідками, а це дуже легко - ніхто не помер і навіть не покалічився.

Крім історії, цінності каменю додають розмір і вага (великі дорожче) і матеріал - цінність кварцових монет вища, ніж вапнякових. Якщо раї розколюється навпіл або на кілька частин, вона більше не може служити платіжним засобом.







Вважається, що круглою формою монети острова Яп завдячують місцевому культурному діячеві Анагумангові, натхненному красою Місяця. Тобто, це не тільки гроші - це ще й, можна сказати, традиційна реалістична скульптура.

У Європі, правда, монети були круглими не завжди і не скрізь. Наприклад, найбільша і важка монета (або принаймні одна з найбільших і важких) в історії європейських грошей була прямокутною. Ось вона:





Це шведська мідна монета номіналом 10 талерів була поширена з 1644 по 1777 рік. Її вага - 19,7 кг. Мідь, з якої вона була зроблена, повністю забезпечувала її вартість. Таким чином забезпечувалася стабільність шведської грошової системи. Правда, розраховуватися такими грошима було, мабуть, навіть незручно, ніж япськими раї: у шведських мідних плитах навіть дірки для перенесення не було. Десятиталерові монети перевозили на санях. Монети номіналом поменше тягали в заплічних мішках. Ось, до речі, ці монети:









Слідом за шведами збирався чеканити у себе такі монети і Петро Великий, але не встиг. Квадратні важкі гроші з'явилися в Росії тільки при Катерині I. Загальновизнано, що найважчою російською монетою був мідний «уральський» єкатерининський рубль. Він важив 4 фунти, тобто 1,638 кілограмів.

Взагалі квадратні мідні монети - «плати» - друкувалися за Катерини номіналами в рубель, полтина, четвертна, гривня, п'ятак і копійка. І я от раптом подумалось: а чи не звідси слово «плата» у значенні «відшкодування вартості»? Чи давнє воно? Серйозного етимологічного словника, на жаль, під рукою немає, а шкільний стверджує, що це від слова «плат, хустку»: тому, мовляв, що стародавні слов'яни в якості грошей використовували клапті тканини. Повернемося до великих і важким грошей. Другою по вазі  російською монетою був Сестрорєцький рубель.





Його чеканили на Сестрорецьку монетному дворі з 1771-го по 1778. Всього було випущено кілька десятків пробних екземплярів, в обіг Сестрорецький рубель запущений не був. Важили ці монетки від 888 до 1024 грамів.

У наш час теж випускаються великі і важкі монети. Правда, скоріше в якості сувенірів до ювілеїв і щоб витягнути гроші з колекціонерів: такі монетки самі по собі коштують дорого, і, крім того, ще до випуску стають рідкістю, а тому продаються за вкрай високою ціною. Приклад такої монети - французький кілограмовий срібний пятидесятиєврик 2003 року:





Зверніть, між іншим, увагу на той бік цієї монетки, де написаний номінал. Бачите? На ній свастика.

У 2008 році в Канаді була випущена монета «Лист канадського клена», що претендує на те, щоб вважатися найбільшою у світі. Її матеріал - найчистіше золото проби 99,999, вага її - 100 кілограмів, діаметр - метр, товщина - 3 сантиметри, номінал - мільйон доларів.





Ця монета випущена в єдиному екземплярі і виставляється в музеї у Відні, Австрія. Власне, це скоріше не гроші, а витвір мистецтва. І реальна її вартість напевно буде вище номіналу.

Китайці в тому ж році випустили золоту монету вагою 10 кілограмів (29 примірників, 100 000 юанів) - на честь олімпіади в Пекіні.

Австрійці в 2008-му викарбували двадцатикілограмовий срібний «європейський талер» - на честь п'ятсотліття коронування в Тріенте кайзера Максиміліана I імператором Священної Римської імперії:





У 2004-му вони ж випустили в п'ятнадцяти примірниках тридцятиоднокілограмову золоту монету 37-ми сантиметрів в діаметрі і вартістю 100 000 євро:









Найважча монета сучасної Росії - золоті п'ять рублів, випущені до 150-річчя Банку Росії. Номінал цієї монети 50 000 рублів, вага - 5 кілограмів:





А ще можна згадати і радянський масивний пятирубльовик "Регістан"





До речі. Існують цікаві курйозні випадки, пов'язані з сучасними грошима. Погляньте на фото нижче, де зображено старий і новий варіант єврика. Питання: що змусило поміняти малюнок на монеті? Прохання в коментарях не писати ПОГАНИХ слів!

Якщо не працює посилання - сповістіть на і ми цей недолік виправимо

Категория: Полезные советы | Добавил: Администратор
Просмотров: 7786 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Посмотри и это!


Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]


Форма входу на сайт

Ми рекомендуємо

Годинник


Посещаемость

Яндекс.Метрика
CY-PR.com


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

free counters
Copyright MyCorp ©2011 - 2025
Зробити безкоштовний сайт з uCoz